wtorek, 16 kwietnia 2013

spiżarnia

Niektórzy uważają, że planowanie oddzielnego pomieszczenia, tylko po to, żeby przechowywać tam słoiki z przetworami, czy inne specjały, jest kompletnym marnotrawstwem metrów.
Dla wielu jednak, jest to jedno z pomieszczeń, z których są najbardziej zadowoleni. Nic dziwnego, taka niewielka spiżarnia, potrafi pomieścić masę produktów spożywczych i nie tylko. Jest zbawienna, gdy podczas gotowania, nagle okazuje się, że skończyła się sól lub mąka i nie musimy maszerować do sklepu, bo mamy zapasy. To niewielkie pomieszczenie ma więcej plusów niż może się wydawać, a ja, podpowiem Wam, co i jak rozplanować, żeby było funkcjonalne i estetyczne.

Przede wszystkim, nie należy robić spiżarni od południa, gdyż ściana, w lecie mocno się nagrzewa i zwiększa temperaturę wewnątrz, co nie sprzyja przetworom, winom czy sokom. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaplanowanie spiżarni od północy. Zapewni to optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Oczywiście, okno w tym pomieszczeniu jest niewskazane, a wszelkie systemy grzewcze, powinny być jak najbardziej od niego oddalone. Pamiętajmy również o wentylacji.

Jakie półki do spiżarni

Najlepiej, jeśli półki nie są zbyt głębokie. Myślę że 30-40cm w zupełności wystarczy.
Ważne, by miały różne wysokości. Wiadomo, że producenci szaleją z opakowaniami, ale większość z nich jest tradycyjna.
Podaję przykładowe zastosowanie półek, bo po co nam wszystkie o wys.30cm, jeśli będziemy musieli ustawiać produkty piętrowo.15cm - puszki, małe słoiki, herbaty, ciasteczka, sól, słoiki 0,5l
20cm - przyprawy, cukier, ryż, makaron, kasze, słoiki 1l
25cm - ketchup, płatki kukurydziane, mleko
30cm - soki, olej
35cm - woda mineralna, wino
45cm - większe opakowania, np. mąka 10kg, olej 3l, słoiki 10l, kosze z warzywami. Takie półki, powinny znajdować się najniżej, z uwagi na ciężar przechowywanych produktów.

Półki znajdujące się najwyżej, powinny być zamykane lub wyposażone w pudełka, do których schowamy, rzadko używany sprzęt lub inne przedmioty, które służą nam wyłącznie kilka razy w roku. Dzięki opcji zamykania, nie będą się tak bardzo kurzyły.

Warto również pomyśleć o kilku szufladach. Są bardzo przydatne na zapasy przypraw, galaretek, deserów, kaszek, czy innych miękkich opakowań, których nie możemy postawić na półce. Gdyby jednak z jakichś przyczyn, nie można było zamontować szuflad, pamiętajmy o pudełkach i koszykach dekoracyjnych, w których skrupulatnie poukładamy niesforne produkty.

 
Te i wiele innych, praktycznych koszy i pudełek, znajdziecie na www.ikea.pl

Polecam również:
www.calvado.pl
www.aqua-sanit.pl

Pamiętajcie, że spiżarnia to nie tylko półki. Warto pomyśleć, o miejscu na dodatkową lodówkę lub zamrażarkę. Bardzo przydatny jest również dodatkowy zlewozmywak, w którym możemy umyć wszystko co pozostawia nasze piękne kompozyty w opłakanym stanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, piach z marchewki czy sok z buraczków, nie będzie przyczyną do natychmiastowego szorowania.

A wszystkich, którzy mieszkają w bloku i nie mają możliwości wydzielenia spiżarni, odsyłam do postu "szafki w kuchni".

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza