czwartek, 4 kwietnia 2013

elektryka w domu

Właściwie rozplanowana instalacja elektryczna to połowa sukcesu podczas projektowania.
Jeśli uda się Wam, zaliczyć ten etap i poświęcicie mu dużo uwagi, długo będziecie cieszyli się swoimi wnętrzami.
Myślę, że najbardziej czytelny, będzie podział na poszczególne pomieszczenia.

Salon

Największą zmorą, po dzień dzisiejszy, są pojedyncze zwisy na środku salonu. Oczywiście nie ma nic złego w pięknej lampie, zwisającej tuż nad stolikiem czy kanapą, ale dlaczego jest to tylko ta jedna lampa? Przy takiej ilości opraw oświetleniowych, nie powinniśmy pozwolić by w naszych domach wisiały tylko lampy sufitowe.

Lampy stojące - rewelacyjnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy nie mamy środków na przebudowę instalacji elektrycznej.




Lampy podtynkowe - idealne do zabudów kartonowo-gipsowych






Lampy natynkowe - najlepsza alternatywa dla lamp wymagających podwieszania sufitu





Węże świetlne i taśmy ledowe - ocieplają wnętrza i tworzą przyjemny klimat. Odpowiednie do podświetlenia sufitów podwieszanych i zabudów gipsowo-kartonowych


Kinkiety - z tymi jest największy problem. Większość wyprowadza przewody w ścianach bardzo symetrycznie, tworząc oświetlone alejki. Kinkiety powinny być stosowane, raczej jako element praktyczny, a dopiero później ozdobny. Moim zdaniem, jeśli nie musimy, nie wieszajmy kinkietów w salonie. Chyba że według sensownego planu.


Gniazdka elektryczne 

Najlepiej planować rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, dopiero po skończeniu planu funkcjonalnego. Unikniemy wtedy rozrzuconych plam na ścianach. Każde gniazdko powinno mieć swoje przeznaczenie. Jednak zauważyłam, że bardzo popularne stało się powiedzenie "się przyda". Tylko po co?...

Gniazdka elektryczne w salonie

- gniazdo antenowe
- gniazdo pod tv, dvd, dekoder, sprzęt nagłaśniający, itp. ukryte za szafką rtv lub wiszącym telewizorem
- gniazdko przy kanapie - może posłużyć do podłączenia lampy stojącej
- gniazdo odkurzacza centralnego lub zwykłe gniazdko z przeznaczeniem pod odkurzacz - zadbaj by zostało umieszczone w miejscu wygodnym dla użytkownika, ale nie widocznym na pierwszy rzut oka.

Kuchnia


Jest to jedno z najważniejszych miejsce, bowiem spędzamy w nim większość czasu w ciągu dnia . Dlatego powinniśmy zadbać o komfort pracy i odpowiednio doświetlić poszczególne strefy. Zawsze zastanawiałam się, dlaczego w kuchni, w której wszystkie szafki znajdują się przy ścianach, umieszcza się pojedynczą lampę sufitową. Przecież stojąc przy blacie, całe światło znajduje się za naszymi plecami. Co innego jeśli mamy to szczęście i na środku naszej kuchni, stoi okazała wyspa, doświetlona od góry.
Tutaj potwierdza się moja teoria, że projekt funkcjonalny jest najważniejszy. Kiedy rozmieścimy wszystkie szafki i sprzęty w kuchni, będziemy wiedzieli, w którym miejscu wyprowadzić przewody.
W kuchni, sprawdza się oświetlenie natynkowe i podtynkowe, umieszczone w suficie bezpośrednio nad blatem, ale najważniejsze pozostaje

Oświetlenie podszafkowe - znakomicie doświetla miejsce pracy


 
Gniazdka elektryczne w kuchni

Do każdego urządzenia AGD powinniśmy przewidzieć oddzielne gniazdko, umieszczone najlepiej w szafce obok, na wysokości 30-50cm, w tym:

- gniazdko pod lodówkę
- gniazdko pod piekarnik
- przewód pod płytę indukcyjną
- gniazdko pod zmywarkę
- gniazdko pod ekspres do kawy - jeśli do zabudowy
- gniazdko pod kuchenkę mikrofalową - jeśli do zabudowy

Do sprzętów stojących na blacie

- gniazdko pod czajnik
- gniazdko pod kuchenkę mikrofalową
- gniazdko pod ekspres do kawy
- gniazdko podwójne dodatkowe

Żeby uniknąć wagonu gniazdek, na każdej ścianie, często proponuję moim Klientom gniazda montowane w blacie. Doskonale przydają się, gdy chcemy podłączyć mikser, blender, sokowirówkę, czy inny drobny sprzęt agd, rzadziej używany








Łazienka

Najważniejsze, by było w niej kilka źródeł światła. Warto pomyśleć o suficie podwieszanym, w którym możemy zamontować dwa rodzaje oświetlenia. Jako główne posłużą nam oprawy podtynkowe, halogenowe lub ledowe, a na obrzeżach świetnie sprawdzają się węże i taśmy ledowe. Światło "wylewające" się znad sufitu, daje delikatną poświatę, dzięki czemu, korzystając z łazienki w środku nocy, nie jesteśmy oślepiani mocnymi żarówkami z opraw sufitowych.
Nie zapomnijmy o odpowiednim oświetleniu przy lustrze. Jest kilka sposobów

Oświetlenie bezpośrednio nad lustrem




 Oświetlenie z boku lustra


Oświetlenie sufitowe - lampy sufitowe zawieszone na odpowiedniej wysokości, po obu stronach lustra, równie dobrze wyglądają co spełniają swoją funkcję. Pamiętajmy jednak, aby abażur był przezroczysty, inaczej światło będzie padało na umywalkę, zamiast doświetlić naszą twarz.



Gniazdka elektryczne w łazience

Ilość gniazdek w łazience, to już bardziej indywidualna sprawa. Wypiszę więc te, o których na pewno, nie powinniśmy zapomnieć

- gniazdko pod pralkę
- gniazdko pod suszarkę do włosów
- gniazdko pod elektryczną szczoteczkę do zębów
- gniazdko pod golarkę
- gniazdko pod panel prysznicowy - jeśli posiada radio lub inne udogodnienia



1 komentarz: