poniedziałek, 8 kwietnia 2013

strefy w kuchni


Uwielbiam pracować w ergonomicznej kuchni. W kuchni, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie nie muszę pokonywać zbędnych kilometrów, żeby przygotować śniadanie, gdzie obowiązek staje się przyjemnością.
Tym razem chciałabym pomóc Wam, w zaprojektowaniu kuchni zgodnie z pewnymi zasadami.

Podstawową zasadą, która odpowiednio zorganizuje naszą pracę w kuchni jest podział na strefy, czyli rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia w odpowiednim miejscu i odpowiedniej kolejności, zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla leworęcznych odwrotnie).Strefa zapasów - powinna być zlokalizowana po lewej stronie zaraz po wejściu do kuchni. W jej skład wchodzi lodówka oraz szafki do przechowywania produktów. Tuż przy niej należy przewidzieć miejsce na odłożenie produktu  i wstępną obróbkę.

Strefa przechowywania - w  tej części powinny znajdować się wszystkie potrzebne do obróbki sprzęty, np: talerze, sztućce, garnki, szklanki itp. Blat przynależący do tej strefy, doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania posiłków nie wymagających mycia, lub do prac dodatkowych.

Strefa zmywania - ta strefa, to elementy służące do walki z brudem. Należą do niej, zlewozmywak, zmywarka i kosz na śmieci. Kosz na śmieci powinien znajdować się jak najbliżej zlewozmywaka, najlepiej w szufladzie z frontem otwieranym przy pomocy docisku. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pomaga zachować czystość i higienę. W szafce pod zlewozmywak, oprócz kosza na śmieci, można przechowywać również detergenty i środki czystości.

Strefa przygotowywania - podstawowym elementem strefy przygotowywania jest blat. Jego długość nie powinna być mniejsza niż 80cm, bo to właśnie tu odbywają się najważniejsze prace związane z przygotowaniem posiłku do spożycia lub gotowania. W tej części powinny znajdować się również sprzęty typu blender, mikser, ale również deski do krojenia, noże i przyprawy.

Strefa gotowania - jest to ostatnia strefa, w skład której wchodzi kuchenka, piekarnik, mikrofalówka, okap, a także szafka na przechowywanie garnków. Po prawej stronie kuchenki, powinien znajdować się blat o szerokości min. 40cm, służący do odstawienia ugotowanej potrawy lub brudnych naczyń.
Wygodnym rozwiązaniem jest umieszczenie piekarnika na wysokości 75-90 cm.

Konieczne jest, aby opisane strefy rozmieszczone były  w tzw. trójkącie roboczym
Główne elementy tych stref, czyli lodówka, zlewozmywak i płyta kuchenna są wierzchołkami wspomnianego trójkąta.
Zasada ta obowiązuje zawsze, mimo iż każda kuchnia ma inną wielkość i inny kształt.

Poniżej różne układy kuchni z zastosowanie trójkąta roboczego.


kuchnia w kształcie litery L


kuchnia w kształcie litery U

 kuchnia dwurzędowakuchnia jednorzędowa

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza