wtorek, 2 kwietnia 2013

funkcja

Nie bez powodu umieszczam ten temat w pierwszym poście.


Będąc na studiach, nic tak nie utkwiło w mojej głowie, jak słowo „funkcja”, które później, stało się moim ulubionym słowem, podczas projektowania.

Pamiętam, jak pewna Pani profesor, powiedziała: architekci, którzy projektują bryłę budynku, w ogóle nie zwracają uwagi na jego środek. Dla nich liczy się tylko efektowna elewacja.
Niestety, słowa Pani profesor sprawdzają się w większości przypadków.
Oczywiście są mieszkania ,w których podział funkcjonalny jest bardzo sensowny, ale jest to zjawisko bardzo rzadkie.

Projektując poszczególne funkcje w mieszkaniu, należy określić, czego tak naprawdę potrzebujemy i nie ważne, czy jest to kawalerka, czy 100-metrowy apartament. Przecież każde mieszkanie musi mieć łazienkę, kuchnię i miejsce do spania. Musimy zastanowić się czy potrzebujemy stołu kreślarskiego, czy wystarczy nam małe biurko, czy zlewozmywak musi być dwukomorowy, a sofa rozkładana? Są setki pytań na które należy sobie odpowiedzieć zanim zaczniemy kupować wyposażenie.


Dla kawalerki:

Salon: sofa/narożnik, stolik, ścianka telewizyjna, półka na książki, szafa na ubrania, biurko

Łazienka: wanna/prysznic, umywalka, miska ustępowa, pralka – jeśli jest miejsce

Kuchnia: lodówka, zlewozmywak, kuchenka, okap, piekarnik, stół/barek, pralka – jeśli zabrakło miejsca w łazience

Dla mieszkania jedno lub kilkupokojowego:

Salon: sofa/narożnik, stolik, ścianka telewizyjna, półka na książki – w zależności od ilości książek. Jeśli posiadamy okazałe zbiory warto zbudować dla nich ciekawe półki, które mogą znajdować się zarówno w salonie jak i w dodatkowym pokoju.

Łazienka: wanna/prysznic, umywalka, miska ustępowa, pralka – zwykle w większych mieszkaniach przewiduje się miejsce na pralkę w łazience

Kuchnia: lodówka, zlewozmywak, kuchenka, okap, piekarnik, stół

Pokój: łóżko, biurko, szafa na ubrania, półka na książki

Należy więc pamiętać, że pierwszorzędną sprawą jest projekt funkcjonalny. To on pomoże nam określić, na co możemy sobie pozwolić a z czego musimy zrezygnować.

Chcąc zobrazować na czym to wszystko polega, postanowiłam przyjrzeć się bliżej, oferowanym przez deweloperów, kawalerkom. Czy na pewno nie można lepiej rozplanować funkcji w tak małych mieszkaniach? Czy nie da się, przypadkiem, zrobić dwóch mniejszych pokoi zamiast jednego dużego?

Poniżej przedstawiam kilka kawalerek z rynku pierwotnego i moją propozycję podziału funkcjonalnego. 

Jak widać zawsze jest możliwość, to tylko kwestia kompromisu.
 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza