wtorek, 4 czerwca 2013

pomysł na ścianę

Ściany to większość powierzchni w naszych domach. Potraktujmy je czasami z pazurem. Nie róbmy z nich wielkich, nudnych, płaszczyzn. Jest tyle ciekawych rozwiązań, że powinniśmy sięgać po coraz nowsze. Oczywiście, nie zapominając o umiarze. W jednym pomieszczeniu, całego zestawienia, które umieszczam poniżej, możemy zastosować max. 3!

1. Farba
Podstawowy i najbezpieczniejszy środek do nadawania ścianom wyrazu. Najbezpieczniejszy, bo łatwy do przemalowania, gdy coś pójdzie nie tak. Nie bójmy się intensywnych barw, ale nie stosujmy ich na wszystkich ścianach, a przesadzić można bardzo szybko.

2. Tapeta
Jeden z moich ulubionych materiałów dekoracyjnych, używanych na ścianach. Zakochana jestem w tapetach, mimo iż pochodzę z domu, gdzie przyklejało się je na wszystkie 4 ściany w pokoju. Jeśli chcemy, aby tapeta zdobiła a nie szpeciła, powinniśmy przeznaczyć dla niej wyjątkowe miejsca. Takim będzie np. ściana, za zagłówkiem łóżka, w sypialni lub ściana telewizyjna w salonie. Zawsze powinno być sensownie i z przeznaczeniem, a nigdy przypadkowo.


3. Kamień
Od jakiegoś czasu, bardzo często stosowany we wnętrzach. Bogaty w struktury i kolory. Należy dozować jego ilość w mieszkaniu. Podobnie jak tapeta powinien uzupełniać strefy, a nie być dominantą.4. Glazura
Oczywiście podstawowy materiał do łazienki i kuchni, ale czasami spotkamy go również w pokojach dziennych czy sypialniach

5. Lacobel
Kolorowe szkło lakierowane, dostępne w pełnej gamie kolorystycznej. Idealne do łazienek, kuchni, ale również jako element dekoracyjny do salonu, sypialni czy gabinetu.6. Tynk dekoracyjny
Specjalny środek do tworzenia struktur na ścianach. Łatwy w zmywaniu, odporny na uderzenia i zarysowania. Należy jednak zachować umiar w ilości, zwłaszcza przy śmiałych wzorach. Wiatrołap i garaż to chyba najlepsze miejsca na tego typu materiały. Salon, to już poważna sprawa, jeżeli tynk strukturalny ma w nim zagościć, lepiej oddać go w ręce fachowców.

7. Fototapeta
Dzięki temu, że wybór fototapet jest ogromny, każdy może znaleźć coś w swojej estetyce i przyozdobić ściany w ten właśnie sposób. Tak na prawdę nie ma idealnego miejsca na fototapetę. Każde jest dobre!


8. Naklejki i szablony
Jeśli nie cała ściana w tapecie czy fototapecie, to może delikatny wzór. Dzięki naklejkom lub szablonom, możemy nadać odrobinę szaleństwa, monotonnym ścianom. Radzę tylko, unikajmy podrzędnych wzorów, kwiatków, listków, drzewek czy motylków. Wybierajmy nieco szalone i odważne wzory lub takie, które nawiązują do naszych zainteresowań.

9. Panele dekoracyjne
Bardzo wyrazisty sposób na dekorację ściany. Często nadużywany i nie zawsze korzystnie wpływający na wnętrze. Trójwymiarowe wzory mogą przyprawiać o zawrót głowy, dlatego decydując się na panele dekoracyjne, bądźmy ostrożni w wyborze kształtów i wypukłości

2 komentarze:

  1. Zostaję u Ciebie, bo fajne masz rady i pomysły :) zapraszam też do mnie

    OdpowiedzUsuń
  2. Od siebie dodam jeszcze, że coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest używanie glazury na ścianie wokół kominka lub kozy. Wiadomo taka ściana szybciej się brudzi, a użycie ozdobnej np. mozaiki sprawi, że łatwiej utrzymać porządek :)
    Pozdrawiam, Wiola

    OdpowiedzUsuń