poniedziałek, 13 maja 2013

łazienka

Jednym z najdziwniejszych zjawisk, kiedy wchodzę do nowo wybudowanego domu, jest miniaturowa łazienka, w której trudno zmieścić podstawowe funkcje i trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby jedna nie przeszkadzała drugiej.
O co chodzi? Jak można wybudować dom i mieć w nim jedną, niewielką łazienkę? Przecież dom budujemy z myślą "na całe życie"!
Co innego kiedy kupujemy mieszkanie, tam mamy narzucone metry i nie zawsze możliwość przesuwania ścian. Szczęściem tych budowanych w dzisiejszych czasach jest to, że łazienka nie ma już 2m2, a co najmniej 4,5m2. Mimo to często mamy problem z rozmieszczeniem poszczególnych funkcji w tak małym pomieszczeniu. Postanowiłam zrobić małą ściągawkę.

Zwróć uwagę na miskę ustępową. Nie powinna być naprzeciwko drzwi. Raz, że jest to bardzo krępujące dla korzystającego, dwa, jest to najmniej efektowny element w całym pomieszczeniu i należałoby go raczej ustawić na drugim planie :)

Myśl przyszłościowo. Dziś nie bardzo uśmiecha Ci się dołożyć ze 2 stówki na stelaż podtynkowy, ale za jakiś czas, będziesz bił się z myślą, że przy takim nakładzie finansowym, mogłeś jednak zainwestować w podwieszaną miskę, a nie męczyć się teraz, żeby wytrzeć kurz ze wszystkich zakamarków stojącego kompaktu. A o ile lepiej prezentuje się taki wiszący!!!

Wybierz odpowiednią umywalkę. Nie ważne, czy nablatowa, czy wpuszczana w blat. Ważne, żeby nie wolnowisząca. Dlaczego? A dlatego, że szkoda marnować tyle miejsca pod umywalką. Można wykorzystać je na szuflady i cieszyć się z uporządkowanych kosmetyków.
Mnie osobiście bardzo irytują kolorowe tubki i butelki stojące na umywalce, a co gorsze, notorycznie z niej spadające.
Oczywiście jeśli posiadacie 15-metrowy salon kąpielowy możecie pozwolić sobie na fikuśne, wolnowiszące czy wolnostojące umywalki, ale mówimy o niewielkich łazienkach jakie posiada większość społeczeństwa.

Podejmij decyzję czy wanna czy prysznic. Ja zawsze proponuję dwa w jednym, czyli wanna plus panel prysznicowy i szklany panel składany. Prysznic jest bardzo dobry do codziennego użytku, a wanna do weekendowego wylegiwania się, w gorącej wodzie z pachnącą pianką. Moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż zawsze przyjdzie taki dzień, że zatęsknimy za wanną mając do dyspozycji tylko prysznic i odwrotnie.

Pamiętaj o pralce. Gdy nie masz dodatkowego pomieszczenia na pralnię i suszarnię, uwzględnij przy projektowaniu miejsce na pralkę i suszarkę na ubrania. 

Poniżej zamieściłam kilka pomocnych rysunków i dwa rzuty. Jest to ta sama łazienka w dwóch różnych kombinacjach. Oczywiście widać która jest właściwa i funkcjonalna. Zachęcam do wprowadzania tego typu zmian w swoich planach. A jeśli macie z tym problem, piszcie śmiało, na pewno pomogę.


Górna krawędź umywalki, nie powinna być wyżej niż 90cm

 Górna krawędź wanny, najlepiej jeśli znajduje się na wysokości 60cm


Wolna przestrzeń, wokół kompaktu, powinna mieć 25cm z lewej i prawej strony oraz 40cm z przodu

Wysokość zabudowy stelaża zwykle jest bliska 120cm, jego minimalna szerokość nie może być mniejsza niż 80cm, a górna krawędź kompaktu powinna być na wysokości 40cm. Głębokość zabudowy to ok. 20cm

Wysokość montażu baterii do poszczególnych sanitariatów

Umywalka: 20-25 cm nad umywalką - 110-115cm od podłogi

Wanna: 15cm nad wanną - 75cm od podłogi
 
Kabina prysznicowa: 100cm od podłogi

5 komentarzy:

 1. Zgadzam się ze wszystkim o czym piszesz, powiększyliśmy łazienkę w mieszkaniu i nie żałuję. A układ łazienki mamy dokładnie taki, jak na przykładzie niefunkcjonalnym, tyle że WC jest zamienione miejscami z umywalką i ukryte za kabiną. Zapraszam na oględziny do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy artykul :)
  Sama prawda.

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie umywalka jest nablatowa, duuuża, dzięki czemu jest funkcjonalna. Kiedyś wynajmowałam mieszkanie, w którym był tylko prysznic i ubolewałam że nie mam wanny...

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej:)

  Jeśli miałabyś chwilkę wolnego może zerknęłabyś na projekt jaki został wstępnie ustalony?:) Będę bardzo wdzięczny :))

  Pozdrawiam

  Paweł

  OdpowiedzUsuń