środa, 12 czerwca 2013

gabinet i biblioteka

W każdym, nawet najmniejszym mieszkaniu, powinniśmy zaplanować strefę biurowo-gabinetową.
Komputer dziś ma każdy, a nie zawsze jest gdzie go postawić. Z laptopem jest łatwiej, chociaż i z nim, najlepiej pracuje się przy biurku.
Poza komputerami, większość z nas, ma przecież sterty książek, które po przeprowadzce, leżą i niszczeją w kartonach, bo zapomnieliśmy, o zaprojektowaniu dla nich miejsca.
Zanim jednak wstawię inspirujące zdjęcia, powiem o najważniejszym, czyli wymiarowaniu. 

Szerokość półki jest dowolna, tyle ile mamy wolnego miejsca, tyle przeznaczamy na szerokość.

Głębokość półki to min. 25cm. Ja zwykle, jeśli pozwala na to miejsce, robię 30cm. Standardowa teczka biurowa, czy segregator, mają 25cm głębokości, dlatego dobrze jest zostawić 5cm wolnej przestrzeni.

Wysokość pojedynczych półek, powinna być różna, ale nie mniejsza niż 14cm (miejsce na płyty cd) i nie większa jak 45cm (rzadko spotykamy tak duże książki).

Wysokość całej zabudowy, to sprawa bardziej skomplikowana. Zależy gdzie chcemy taką półkę postawić. Jeśli mamy wnękę, podobną do tej na szafę, należałoby zabudować ją pod sufit. Jeżeli natomiast, w jakimkolwiek miejscu przy półce, pojawiają się otwory okienne lub drzwiowe, lepiej żeby wysokość półki kończyła się równo z linią nadproża. Chyba że zabudujemy cała ścianę, łącznie z przestrzenią nad oknem lub drzwiami. Pamiętajcie, że najlepiej wyglądają zabudowy, jeżeli ich wysokości mają swoje odniesienie w innym elemencie wystroju wnętrza.

Dla ułatwienia rysunki, przedstawiające rozwiązanie prawidłowe i nieprawidłoweWysokość biurka powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika, ale nie powinna być niższa niż 75cm i wyższa niż 85cm.

Szerokość biurka jest dowolna.

Głębokość biurka nie powinna być mniejsza niż 40cm.

Miejsce na nogi powinno mieć min. 60cm, ale w przypadku gdy planujemy duży fotel biurowy, powinno ono wynosić min 80cm, aby można było, swobodnie wsunąć go pod biurko.

14 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się to wykorzystanie wnętrza pod schodami. Zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Motyw z schodami i książkami jest po prostu bezbłędny!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja chcę bibliotekę pod schodami! :) Ile to może kosztować?

  OdpowiedzUsuń
 4. aż trudno w to uwierzyć ale nauczyłem się spawać :) wykonałem praktycznie identyczne uchwyty, starą stodołę przerobiłem na czytelnię - pięknie to wygląda, wkrótce prześlę zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 5. świetne zdjęcia! Tego szukałam. Wpis jest super. Dodaję Cię do mojej listy najlepszych blogów o pięknych wnętrzach - blogipieknewnetrza.blogspot.com. Liczę na więcej ciekawych wpisów. Pozdrawiam gorąco, Ewa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo, ale to BARDZO ciekawy blog! Obecnie z mężem jesteśmy na etapie budowy naszego domu i prezentowane tutaj porady niezwykle nam pomogły. Dziękujemy i czekamy na więcej :)
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetne propozycje. Przejrzałam kilka Twoich wpisów. Podoba mi się, że w bardzo prosty i przystępny sposób piszesz o wnętrzach. Świetny blog!

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdjęcie z regału tworzącego piramidę książek imponujące. Podejrzewam, że wydatek nie będzie, aż tak duży jak w przypadku książek, którymi trzeba go zapełnić. Dla miłośnika literatury chyba wymarzone wnętrze gabinetu, mnie przekonuje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od funduszy wspomnianego miłośnika;-)

   Usuń
 9. Bardzo dziękuję za słowa uznania. Moim zamiarem było umieszczenie kilku postów o rzeczach, które sprawiają ludziom najwięcej trudności, podczas budowy lub remontu. Nie sądziłam, że blog zyska takie zainteresowanie. Jeśli macie swoje osobiste bolączki, coś spędza Wam sen z powiek lub szukacie i znaleźć nie możecie, piszcie do mnie, a chętnie będę tworzyć nowe posty.
  pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo przydatne porady i ciekawe zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajny pomysł z książką :)

  OdpowiedzUsuń