wtorek, 7 maja 2013

o czym pamiętać

Majówka minęła.
Dla większości był to tydzień złoszczenia się na pogodę, siedzenia w domu i objadania się czekoladą (bo ta podobno poprawia humor) i leniuchowania przed tv.
Mi również, brak słońca pokrzyżował plany, a jedyną rozrywką, na świeżym powietrzu, jaka przyszła mi do głowy był spacer. Wzięłam więc kalosze, parasol i pozwiedzałam trochę okoliczne uliczki. Pomysły Polaków nie znają granic. Powiem nawet, że niektórych poniosła fantazja. Ale żeby w garażu robić zagrodę dla kóz i gęsi i wypasać je tuż przy ulicy to istne szaleństwo. Ale nie o tym...

Każdego deszczowego dnia, kiedy wracałam z takiego spaceru, pojawiał się ten sam problem - gdzie umyć buty i gdzie wysuszyć parasol. Od razu pomyślałam, że kiedyś, kiedy będę miała swój dom, nie może zabraknąć w nim pewnych udogodnień. Ale tak na prawdę, z każdym dniem, takich problemów jest coraz więcej, a w chwili budowy nie myślimy gdzie będziemy suszyć buty, tylko jaką farbę położyć w salonie.
Dlatego postanowiłam założyć post "aktywny". Będę dopisywała do niego rozwiązania, każdego nowego problemu, jaki stanie mi na drodze, żebyście mogli czerpać z niego podczas budowy domu lub urządzania mieszkania.

1. Głęboki zlewozmywak w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym jest doceniany dopiero wtedy gdy chcemy:
- umyć buty
- osuszyć parasol
- umyć psa
- umyć kratkę/ruszt grilla
- umyć zeszłoroczne donice na kwiaty

2. Głęboki brodzik prysznicowy, spełni niektóre funkcje z pkt 1, dlatego, jeśli w planach jest jedna łazienka, do tego zmieści się w niej tylko prysznic, warto zrezygnować z designerskich rozwiązań na rzecz praktyki

3. W mieszkaniu, gdzie nie ma miejsca na dodatkowy zlewozmywak, należy kupić co najmniej półtorakomorowy  zlew z ociekaczem. Nawet jeśli mamy zmywarkę, jednokomorowy zlew jest mało praktyczny. Zwróć uwagę, aby zlewozmywak był głęboki i maksymalnie wykorzystywał przestrzeń dookoła

4. Jeśli Twój partner, pracuje w podobnych godzinach co Ty, koniecznie zaplanuj dwie umywalki w łazience

5. W domu, koniecznie zaplanujcie pralnię, gdzie znajdzie się również suszarka na ubrania i deska do prasowania

6. W mieszkaniu, gdzie nie ma miejsca na oddzielną pralnię, zaprojektujcie szafę w taki sposób, żeby była w niej przegroda na deskę do prasowania i suszarkę na ubrania. Taką wysoką szafkę możemy też zmieścić w łazience

7. Nigdy nie decydujcie się na zmywarkę 45cm. Lepiej zrobić węższą o 15 cm szafkę, niż zastanawiać się czy włożyć garnek i zająć miejsce talerzy, czy może zmyć ręcznie - zawsze zmyjecie ręcznie. Zmywarki 45cm mają bardzo mało miejsca w środku. Nadają się dla singli i do aneksu kuchennego w biurze, ale nigdy do domu gdzie mieszka rodzina

8. Drzwi ze szprosami wyglądają świetnie, ale pamiętajcie, że im więcej poziomych podziałów, tym więcej miejsca na odkładający się kurz

9. Zaplanujcie miejsce w szafie na odkurzacz, jego rurę i cały zestaw końcówek do odkurzania

10. Piekarnik na wysokości 85cm jest dużo wygodniejszy niż ten pod płytą

11. Podczas projektowania biurka, zaplanujcie gniazdka elektryczne w takiej ilości, żeby nie trzeba było podłączać przedłużacza. Unikniecie plątaniny przewodów i miejsca, w którym lubi gromadzić się kurz. Pamiętajcie również o osobnym gniazdku na ładowarkę telefonu.

12. Pomyślcie o klamkach na zamki magnetyczne, dzięki nim drzwi otwierają się i zamykają bezdźwiękowo

13. Wyłącznik światła w sypialni powinien być również przy łóżku

14. Wiatrołap powinien być na tyle duży, żeby można było stać swobodnie, gdy przychodzą goście. W dużej mierze jest tak, że gospodarz otwiera drzwi i od razu cofa się do przedpokoju, by zwolnić miejsce dla tych co wchodzą. Poza tym że jest to niewygodne, w czasie zimy, przedostaje się do mieszkania bardzo dużo zimnego powietrza.

15. Miska ustępowa nie powinna znajdować się naprzeciwko drzwi

16. W łazience warto zrobić wysoką szafkę, w której zmieści się mop i szczotka do zamiatania

17. Jedna szuflada w łazience, powinna być przeznaczona na gąbki, ścierki, szczotki i inne przybory do sprzątania

18. W kuchni pod zlewozmywakiem powinien być kosz na śmieci. Ale nie róbcie takiego stojącego w szafce - jest to szalenie niewygodne. Zróbcie wysuwaną szufladę z kilkoma pojemnikami.

19. W pobliżu miski ustępowej powinniśmy zaplanować miejsce, na dodatkowy papier toaletowy. Dobrze, aby miejsce to było dostępne również dla gości.

20. Bateria umywalkowa - nie rozumiem dlaczego producenci, robią tak niskie baterie, że czasami z trudnością można włożyć pod nią ręce. Przy wyborze zwróćcie uwagę, aby była jak najwyższa = najwygodniejsza w użytkowaniu. Najwygodniej, jeśli dźwignia w takiej baterii jest na górze.

21. Bateria zlewozmywakowa - dźwignia takiej baterii powinna być po przeciwległej stronie komory. Mój zlewozmywak ma po lewej stronie komorę, a po prawej ociekacz. Bateria natomiast, ma dźwignię po lewej. Podczas mycia większych garnków czy misek, a nawet odcedzania makaronu, za każdym razem zahaczam o nią, rozkręcając maksymalnie strumień wody.
Kto by na to wpadł w momencie szału zakupów.

22. Bateria wannowa koniecznie jednouchwytowa.  Jak napisała jedna z czytelniczek, a ja oczywiście popieram w 100%, baterie dwuzaworowe są bardzo niewygodne podczas codziennych czynności, jak np. mycie głowy, a już na pewno, bardzo nieekologiczne.

2 komentarze:

 1. Hej :)

  Prowadzisz bardzo ciekawy blog:)Na pewno często będę tu zaglądał i korzystał z Twoich rad :) Jestem na etapie zakupu i adaptacji poddasza. Prowadzę własny mały blog o dotychczasowych poczynaniach (www.atticadventure.pl)

  Umieściłem Twoją stronkę jako odnośnik na mojej:) Mam nadzieję, że nie jest to problem?:)


  Pozdrawiam

  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 2. .. i bateria przy wannie- koniecznie jednouchwytowa.
  Przy dwuuchwytowej ciężko zakręcić wodę gdy dłoń jest mokra i cała w pianie( np. gdy myję głowę i nie potrzebuję by H2O ciągle leciała. ) Ja popełniłam błąd i bardzo mi brakuje takiej z jedną rączką ..

  OdpowiedzUsuń